Jarní úklid stráně

Úklidová četa:

1. skupina pod vedením náčelníka Petra Obrdlíka:

Júlinka Částková, Blanka Matulová a Zbyněk Pospíchal.

2. skupina pod vedením náčelnice Evy Dohnalové:

Dagmar Nastoupilová, Barbora Pšenčíková, Olga Švarcová

3. skupina pod vedením Ondřeje Kremláčka:

Jiří Auer, Vladimír Kremláček, Vojtěch Kremláček.

4. skupina pod vedením hlavního náčelníka Jiřího Dohnala:

p.ředitel školy Jan Vajčner

Sraz brigádníků byl u Žaludova mlýna, pod Starým zámkem, kde nás čekala vlečka. Pod kterou jsme ovšem, hned ze začátku našli dva spacáky i s nafukovacími karimatkami. Nejspíše patřili horolezcům, kteří pokořovali zdejší Čertovu skálu. Následovalo rozdělení: 1. skupina šla po levém břehu Jevišovky, 2. skupina po pravém břehu a 3. to vzala do kopce až ke škole. Po rozdání pytlů se naše skupina vydala vstříc úklidu v povodí řeky Jevišovky pod zámkem. Bylo řečeno, že za obaly od tatranek a bonbónu bude 20 bodů. To jsme ale netušili, že více bodů bude za pneumatiky. Nebyla nouze o odstrašující případy, jako je třeba motokára nebo plachta. Chtělo by se říci, že i pneumatika byla kuriozitou, ale bohužel ne. Našli jsme jich povícero. Z vody byly vytaženy dvě pneumatiky od auta, jedna od tereňáku a od cyklistického kola. Dokonce i holky tlačily do kopce jednu od traktoru. K vidění byly i mokré boty, nohavice a špinavé rukavice. Aspoň bylo vidět, kdo nejvíce pracoval. Všechny odpady jsme odnesli na vlečku u Žaludova mlýna. Spacáky tam už nebyly. Skupina nejstarších členů dělala pořádek za Komeniem, kde vyřezávali stromky a keře, aby byl lepší výhled na zámek a do údolí.

Na levém břehu řeky za mostkem jsme nachystali ohniště. Ale po zděšeném zjištění, že i přes fakt, že jsme skauti, nemá nikdo zápalky, zapalovač ba ani KPZ. Stáli jsme nad připraveným ohništěm a čekali na pomoc. Pro zkrácení dlouhé chvíle a zaměstnání mozku aby zapomněl na jídlo, jsme hráli hry. Hra spočívala v trénování postřehu a koordinace pohybu. Najednou jsme všichni zaslechli štěkot psů na cestě k nám. Nejdříve jsme viděli psy, potom dlouho nic a nakonec to byla jenom Jitka s přítelem. Samozřejmě bez sirek, utrpení pokračovalo. Jitka foťákem zdokumentovala účastníky úklidu. Slááááva. Zápalky přišly. Andělem spásy nás i našich žaludků byla 100% sestra Eva. Už bylo na čase. Ozývaly se hlášky typu: kdyby se mi chtělo, tak sním ten buřt i syrovej. Nebo diskuse kdo obětuje brýle, abychom si mohli udělat lupu. Konečně přišel čas umytí rukou, hledání klacků na buřty, krájení chleba a buřtů. Opékalo se. Nemohla chybět hořčice, která se sice rozbila v tašce, takže jsme ji lovili z tašky, ale to nám samozřejmě nevadilo. Chutnalo všem. Táborák se neobešel bez připálených špekáčků. Přesto, že jsme měli dostatek dřeva, někteří přikládali svými opečenými párky. Ale nevadí. Po vytouženém obědě přišli na řadu další hry. Někteří raději zůstali ležet u ohně a nechali žaludek v klidu trávit oběd. Někteří si šli pinkat s míčem. Pak jsme byli svoláni k první hře. Ta spočívala v hledání barevných lístků po louce. Bohužel slepí byli i bystrozrací. Úsměvné už bylo, když Zbyňa několikrát prošel kolem pověšeného oranžového lístku, do kterého vrážel hlavou. Poté se hrálo Na srnu.

„ Srně“ byli zavázány oči pomocí zbylého igelitového pytle. Ostatní se snažili přiblížit se a dotknout se osoby, se zavázanýma očima. Lovci ze hry vypadli, když na ně „srna“ ukázala, protože slyšela, jak se pohybují.

Přihopsala i velká ropucha okouknout, kdo že tam co dělá. Evidentně se jí zalíbilo, na Blančiným zeleným batohu. Ale pochvíli uznala, že její rozblácený domek je lepší. Okoukla a zhodnotila situaci, nechala se vyfotit a odhopsala zase zpátky do Jevišovky. Následovala typická venkovní hra „na schovku“. Po hře jsme uviděli nedaleko našeho tábořiště v řece malou dřevěno-drátěnou branku. Nejspíš na lední hokej. Neohrožený Zbyněk pro ni skočil na malý ostrůvek z bahna. A branku hrdinsky a sám vytáhl.

Protože jsme měli zase hlad a párky jaksi došli, uhasili jsme oheň. A vydali jsme se směrem domů. Tím pro nás úklid stráně skončil. Ale srandy jsme si užili. Děkujeme všem zúčastněným.

Blanka Matulová